Som led i InstallatørGruppens børsintroduktion og notering på Nasdaq Copenhagen har FSN Capital og InstallatørGruppen indgået en ny revolverende kreditfacilitet i flere valutaer (multicurrency) med DNB Bank ASA, Nordea, Nykredit Bank og Skandinaviska Enskilda Banken (SEB), hvor Nordea fungerer som agent og Nykredit Bank som koordinator. Kreditfaciliteten refinansierede koncernens eksisterende gældsstruktur i forbindelse med børsnoteringen og etablerede en kapitalplatform, der var skræddersyet til InstallatørGruppen.
Finansieringen blev gennemført sideløbende med børsintroduktionen og var tilrettelagt således, at den skulle afsluttes i forbindelse med den første handelsdag, hvilket sikrede en problemfri overgang til en kapitalstruktur, der passer til InstallatørGruppens profil som børsnoteret selskab.
Installatørgruppen blev grundlagt i 2023 ved en sammenlægning af 11 tekniske installationsvirksomheder og har siden gennemført 47 opkøb i Danmark og Schweiz. I dag består koncernen af 42 danske og fem schweiziske porteføljeselskaber med aktiviteter inden for VVS, varme, ventilation, køling og elektriske systemer samt andre beslægtede fagområder.
Accura rådgav FSN Capital og InstallatørGruppen i forbindelse med finansieringen.
