Postkort fra Sydney

Hos Accura støtter vi op om studerende, der gerne vil på udvekslingsophold. Det styrker den studerende både personligt og fagligt, og de kommer tilbage til Accura med masser af ny viden, inspiration og netværk samt en international forståelse, som er brugbar i arbejdet med Accuras mange udenlandske kunder.

Mathilde, der er legal trainee i vores afdeling for M&A, tilbragte efterårssemesteret 2025 i Australien, hvor hun studerede ved University of New South Wales .

Læs Mathildes postkort her:

Jeg har netop afsluttet mit første trimester på UNSW, hvor jeg har haft faget “The Australian Legal System in a Comparative Perspective”. Det har været utrolig spændende at få et dybere indblik i common law-systemet og samtidig sætte det i perspektiv til vores eget retssystem i Danmark. Nu er jeg netop begyndt på mit andet trimester, hvor tre nye fag venter, som jeg glæder mig til at dykke ned i. 

Livet i Sydney er i det hele taget noget helt særligt – det er virkelig byen, der kan og har alt. Byen har en masse hyggelige caféer, god stemning og mange muligheder! Jeg bor lige ved stranden, så mange af dagene starter med en solopgang over havet eller en dukkert i bølgerne. 

Når jeg ikke har haft hovedet i bøgerne, har jeg udnyttet tiden til at rejse rundt i det smukke Australien. Jeg har været en tur til Cairns, som bød på dyk i Great Barrier Reef og besøg i Daintree-regnskoven, og jeg har senest været på en uforglemmelig tur i autocamper for at udforske Vestkysten, hvor hav, natur og wildlife viste sig fra deres allerbedste side. 

Inden turen går hjemad, har jeg heldigvis et par måneder endnu. Jeg ser frem til resten af mit ophold – til at lære endnu mere og nyde alt det, Sydney (og Australien) har at byde på. Samtidig glæder jeg mig også til at vende hjem til København og kontoret – og ikke mindst til at se alle mine skønne kollegaer igen.

Bedste hilsner fra Sydney
Mathilde”