Kvasir Technologies har rejst DKK 75 mio. i en serie A-investeringsrunde med deltagelse fra European Energy som ny investor og strategisk partner sammen med eksisterende investorer, herunder EIFO, Maersk Growth og Footprint Fund.
Kvasir Technologies er et dansk cleantech-selskab, der udspringer af forskning på DTU. Virksomheden har udviklet en patenteret teknologi til at omdanne en bred vifte af ikke-spiselige lignin-baserede restprodukter fra landbrug og skovbrug til raffinerede biobrændstoffer til shipping. Det klimaneutrale skibsbrændstof kan bruges som drop-in-olie i eksisterende skibe uden behov for at ombygge skibsmotorer eller ændre den eksisterende infrastruktur.
Investeringen skal fremskynde udviklingen og kommercialiseringen af Kvasir Technologies’ klimaneutrale skibsbrændstof og bidrage til at opskalere teknologien på Kvasir Technologies’ testanlæg i Fredericia forud for etableringen af et egentligt kommercielt produktionsanlæg.
Samtidig med investeringen indgår Kvasir Technologies og European Energy et strategisk partnerskab og etablerer selskabet KVEEN Biofuels. Selskabet skal arbejde henimod opførelsen af et “first-of-a-kind” kommercielt anlæg til produktion af biobrændstoffer ved hjælp af Kvasir Technologies’ patenterede teknologi.
Accura rådgav Kvasir Technologies i forbindelse med investeringen og etableringen af partnerskabet med European Energy.
